31

Ara 2017

Altyapı sorgulama yardım konuları

Kısım Altyapı Sorgu Blogu /

Altyapı Sorgulama Sıkça Sorulan Sorular

Not: Eğer binanıza fiber veya ADSL altyapısı çektirmek istiyorsanız Türk Telekom müdürlüklerine giderek bir dilekçe ile başvuru yapmalısınız.

Altyapı konusunda en çok sorulan sorular ise şu şekildedir;

Yardım ve destek Konuları

 • İnternet altyapım yok ne yapmalıyım?

  Altyapı sorgulama ekranlarında altyapınız yoksa başvuru butonlarımız aracılığı ile Kablosuz internet (altyapısız internet) talebinde bulunabilirsiniz.
 • Altyapımda boş port yok, port sorunu yüzünden internet alamıyorum

  İnternet port sorunları altyapı sağlayıcının yetersiz port tahsisinden kaynaklıdır. Türk Telekom tarafından port yetersizliğinde müdürlükler aracılığı ile port talebinde bulunulabilir. Bir başka abonenin taşınması veya internet hattını kapatması sonucu boş port meydana çıkar. Port bekleyen abone sırasına göre port bekleyen müşteriye verilir.
 • Altyapı hızım çok düşük ne yapmalıyım?

  İnternet altyapı hızınız santral mesafesine bağlı olarak 1 Mbps ile 100 Mbps arasında değişim gösterir. Eğer santral ile mesafeniz 3KM üzerindeyse düşük hızda internet hizmeti alırsınız. 5KM mesafelerde ise hiç internet hizmeti alamayabilirsiniz.
 • ADSL internet ile VDSL internet arası farkı nedir?

  Adsl internet demek binanıza direkt olarak bakır kablo ile internet hizmeti sunulunuyor demektir ve hızlar 16 MBPS'ye kadar çıkar. VDSL internet hizmeti ise Fiber altyapısının olduğu bölgelerde Fiber optik kablo ucundan eve kadar Bakır kablo gönderilmesi ile verilen hizmettir ve hızlar 100 Mbps'ye kadar çıkabilir.
 • Adsl modem ile VDSL veya Fiber internet kullanılır mı?

  Adsl modem ile VDSL internet hattı veya Fiber internet hattı kullanılamaz. Teknoloji +2 modem destekli olmalıdır. Fiber veya VDSL geçiş yapan abone ADSL2+ uyumlu modem kullanmalıdır. Fiber modem kullanan aboneler ise ADSL internet kullanabilir.
 • ADSL'den VDSL veya FİBER'e geçiş nasıl yapılır?

  İnternet firmanızı değiştirmeden VDSL veya FİBER internet paketlerine geçiş yapmak isteyen aboneler müşteri hizmetleri ile görüşme yaparak "Tarife Değişikliği" gibi işlem yürüterek hat değişimi ücretsiz olarak yapabilir. Başka operatöre geçerek işlem yapılacaksa "CHURN" olaraj hat taşıma şeklinde yapılır.
Başvur

AKN’siz İNTERNETLER

Bilgi: İnternet başvurusu yapmadan önce binanızın altyapısı ve alabileceğiniz maksimum hızı sorgulayın!

ALTYAPINI SORGULA